قالب وردپرس خرید قالب وردپرس فروشگاه قالب وردپرس قالب تفریحی وردپرس
امروز : چهارشنبه ۱۳۹۹/۰۸/۷ می باشد.

کار حفاری در صنعت نفت از شمار کارهای پر خطر و توام با ریسک بالا است

کار حفاری در صنعت نفت از شمار کارهای پر خطر و توام با ریسک بالا است

‍  مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران:
کار حفاری در صنعت نفت از شمار کارهای پر خطر و توام با ریسک بالا است

مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران گفت: کار حفاری در صنعت نفت از شمار کارهای پر خطر و توام با ریسک بالا بشمار می آید که افزون بر دانش فنی، نیاز به تجربه و توجه ویژه به مقررات ایمنی دارد.

به گزارش پایگاه کوشا خبری ،مهندس سیدعبدالله موسوی در بزرگداشت پنجم دیماه سالروز مهار فوران چاه ۱۴۷ رگ سفید به دست مهارگران توانمند صنعت نفت کشورمان، افزود: عملیات حفاری دارای پیچیدگی های فنی و مهندسی خاص می باشد که براثر کوچکترین مسامحه و بی دقتی، پیامدهای ناگواری در پی خواهد داشت.

وی اظهار کرد: هفتم آبان ماه سال ۱۳۹۶ در شرایطی که دستگاه حفاری ۹۵ فتح در حال حفر چاه ۱۴۷ رگ سفید در حوزه عملیاتی شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران در مناطق نفتخیز جنوب بود به علت فوران گاز دچار آتش سوزی و از کنترل خارج شد.

موسوی توضیح داد: فوران چاه های نفت و گاز در مناطق نفتخیز جهان دور از انتظار نیست و بر اساس بررسی های میدانی با توجه به شرایط و موقعیت چاه، وجود متخصصان آگاه به دانش کنترل فوران، تجهیزات عملیاتی مهار و کشتن چاه بین یک تا شش ماه زمانبر است.

مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران در پیوند با این مطلب گفت: چنین حوادثی علاوه بر تبعات اقتصادی از نظر بروز خسارت به تجهیزات، سوختن حجم بالایی نفت و گاز، آثار زیست محیطی و در مواقعی آسیب های انسانی قابل تعمق است که در حادثه فوران چاه ۱۴۷ رگ سفید، متاسفانه دو نفر از کارکنان دستگاه حفاری را از دست دادیم.

وی افزود: در فوران چاه ها فشار و دمای سیال و حجم گاز و نفت بسته به نوع چاه تفاوت دارد و برای مهار هر چاه باید امکانات و تجهیزات مختص به همان فوران پیش بینی و بکارگیری شود که در چاه پبش گفته با توجه به فشار بالای فوران، محاسبات فنی و مهندسی خاص آن توسط متخصصان شرکت ملی حفاری ایران و شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب طرح ریزی و به نحو مناسب عملیات مهار مدیریت و چاه تحت کنترل و ایمن سازی گردید.

موسوی با بیان اینکه در عملیات کشتن چاه ها به روال متداول بستن چاه از سطح (TOP KILL) و مسدود کردن آن از عمق (BOTTOM KILL) صورت می گیرد، اظهار کرد: در چاه ۱۴۷ رگ سفید متخصصان مجرب و برخوردار از دانش فنی و تجارب ارزشمند در صحنه های میدانی کنترل فوران چاه ها هر دو روش را همزمان بکارگیری کردند و علاوه بر آن به موازات پاکسازی دهانه چاه برای کشتن چاه از سطح، دو دستگاه حفاری ۹۳ و ۹۴ فتح را برای حفر چاه‌ های انحرافی (امدادی) و بستن چاه از عمق به موقعیت چاه انتقال و عملیاتی کردند.
مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران گفت: ایجاد راه‌ های دسترسی، احداث استخرهای آب و شبکه تامین آب و خنک کردن محوطه، ساخت انواع استینگر، آماده سازی دو دستگاه آتی واگن ‌ و سایر تجهیزات اختصاصی برای کشتن چاه از اهم اقداماتی بود که در فرصتی محدود آماده سازی و اجرایی شد که در نوع خود از نظر سرعت عمل، دقت در کار و کیفیت عملیات قابل توجه و منجر به ثبت رکوردهای خوبی در سوابق مهار فوران چاه ها گردید.

وی افزود: کاربست انواع استینگرها با توجه به حجم بالای فوران گاز و دمای شدید با رعایت حداکثری الزامات ایمنی که مورد تاکید مقام عالی وزارت نفت بود با وجود چندین مرحله تلاش مهارگران و گروه های عملیاتی از بخش های مختلف صنعت نفت به نتیجه نرسید و مهارگران پس از ۵۸ شبانه روز تلاش بی وقفه موفق به بستن چاه از عمق و مهار و کنترل چاه سرکش شدند.

موسوی اظهار کرد: در حوادث این چنینی نکته بسیار با اهمیت رعایت اصول، مقررات، ضوابط و دستورالعمل های ایمنی است که باید از ابتدای عملیات حفاری، در لحظه لحظه های اجرایی عملیات تا تکمیل نهایی چاه و ترخیص دکل به طور جد مورد اهتمام کارکنان عملیاتی، فنی و مهندسی و پشتیبانی واقع گردد.